PaulaGracja

ROYAL SHOTS

Jak przygotować się do sesji?

JAK PRACUJĘ Z DZIEĆMI?

Przed rozpoczęciem fotografowania rozmawiam z rodzicem i dzieckiem o zdjęciach jakie będziemy wykonywać. W przypadku małych dzieci czasami wykonuję najpierw kilka ujęć z rodzicem, aby dziecko oswoiło się z aparatem. Zależy mi na wykonaniu naturalnych i ładnych zdjęć dziecku dlatego pozwalam dziecku na swobodę. W przypadku zamówienia całych sesji w domu lub plenerze omawiam wcześniej szczegóły. Na sesje dziecko może zabrać ze sobą ulubione zabawki i przedmioty.

KIEDY NAJLEPIEJ FOTOGRAFOWAĆ DZIECKO?

ODPOWIEDNIA PORA
Najlepsza pora do zdjęć studyjnych jest zależna od wieku dziecka. W przypadku sesji noworodkowych i malutkich niemowlaczków, najlepsza są godziny dopołudniowe w których zaczyna spać, aby móc ułożyć ładnie dziecko podczas zdjęć. W przypadku większych dzieci, należy pamiętać, że każda sesja może być troszkę nużąca, dlatego ważne, aby dziecko było wypoczęte. Najlepiej wybrać zatem porę, w której najlepiej się czuje. Polecam godziny dopołudniowe lub wczesne popołudniowe. W sesjach plenerowych najlepsze światło naturalne jest w późniejszych godzinach popołudniowych, kiedy słońce jest niżej i nie daje mocnych ostrych cieni i wtedy powstają najładniejsze zdjęcia.

WOLNY CZAS
Należy pamiętać, że aby zrobić dobre ujęcie dziecku , które czasami obraża się lub wstydzi trzeba poświecić czas. Dlatego nie proponuję planować po sesji, na konkretne godziny innych rzeczy (sesje się czasami przedłużają).

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ZDJĘĆ, ABY ZDJĘCIA WYSZŁY JAK NAJŁADNIEJ?

ROZMOWA PRZED SESJĄ

 • Przed sesją warto, aby rodzic porozmawiał z dzieckiem, o tym gdzie idzie i co będzie się działo. Najważniejsze aby robienie zdjęć było dla niego zabawą i przyjemnością. Aby zachęcić dziecko do sesji, w przypadku większych dzieci sprawdzają się rozmaite obietnice (np. że się gdzieś po sesji pojedzie, coś razem zrobi lub coś dostanie).

UBIÓR I WYGLĄD DZIECKA

 • Najważniejsze aby dziecko dobrze się czuło, dlatego dobrze ubrać jest je w rzeczy, w których będzie nieskrępowane, a jednocześnie będzie ładnie wyglądać.
 • Proszę przygotować kilka wariantów strojów, abyśmy mogli razem wszystko zestawić. Dysponuję też własną odzieżą, ale nie we wszystkich rozmiarach. Posiadam dużo ciekawych dodatków do strojów, jak kapelusze, czapki, apaszki, chusty, kwiaty do włosów, wianki, biżuterię, muszki itd. Dobrze na zdjęciach sprawdzają się dla chłopców: dżinsy i koszulka/koszula jednokolorowa lub w jednorodny wzór, dla malutkich dzieci dobrze sprawdzają się proste rzeczy bez obrazków i bez kołnierzyków. Można również zabrać ze sobą: kamizelki, pulowerki, krawaciki, muszki, apaszki , nakrycia głowy, szelki itp., które zawsze ciekawie uatrakcyjniają wizerunek. Natomiast dla dziewczynek: sukieneczki , spódniczki tutu i inne ciekawe, kamizelki, oryginalne sweterki, bluzeczki (bluzeczki bez obrazków, raczej jednokolorowe lub we wzór na całej bluzeczce jednorodny np. kropeczki, kwiatuszki), mile widziane dodatki: opaski, nakrycia głowy, apaszki, kamizelki itp.
 • Odzież musi być niezniszczona i wyprasowana.
 • Należy też pamiętać o butkach na zmianę do zdjęć dla dziecka (niezniszczone i o czystych podeszwach).
 • Część zdjęć będzie wykonanych na boso (z gołymi stópkami); proszę zabrać również skarpetki (niezniszczone).
 • Dobrze jakby dzieci miały w podobnym stylu ubrania (dotyczy sesji dla kilku dzieci).
 • Proszę o zrobienie fryzurki dziecku ( można nakręcić włosy, wyprostować, zrobić inną ładną fryzurkę lub uczesać – w zależności od włosków) i zadbaniu o paznokcie.

ZABRAĆ ZE SOBĄ

 • Proszę przygotować dla dziecka picie i ulubione przekąski; w razie potrzeby będzie można je przekupić (może smakołyki :).
 • Można zabrać również ze sobą tableta lub laptopa z bajkami (jako dodatkową atrakcję dla dziecka w sytuacji kryzysowej:)), ale nie mówić dziecku o tym wcześniej (do zastosowania tylko w ostateczności:).
 • Proszę też przygotować ulubione zabawki/ maskotki (dobrze jakby były niezniszczone); może zrobimy z nimi zdjęcia, albo będziemy je pokazywać i rozweselać.
 • Można zabrać ze sobą rekwizyty charakterystyczne dla pasji lub zainteresowań dziecka itp. (może się przydadzą).

Proszę pamiętać, aby dziecko było wyspane, wypoczęte i najedzone.

INFORMACJE O PRZYGOTOWANIACH DLA RODZICÓW

Jeżeli czas i kondycja dziecka pozwala pod koniec sesji wykonuję kilka zdjęć wraz z rodzicami. Proszę zatem dorosłych:

 • o zabranie dla wszystkich butów na zmianę (studio nie jest duże i dzieci często biegają po podłodze; zdjęcia będą wykonywane na tłach fotograficznych, dlatego buty muszą być czyste),
 • o wyspanie się (oczywiście w miarę możliwości),
 • o makijażu w przypadku kobiet (proszę zabrać ze sobą puder oraz pomadkę, aby była możliwość poprawienia makijażu),
 • o uczesaniu włosów,
 • o zadbaniu o dłonie i paznokcie,
 • o stroju w tym samym stylu dla całej rodziny lub jak nie ma takiej opcji, rodzice mogą być ubrani w podobnym neutralnym stylu, a dzieci inaczej (ważne aby pasowały jednak kolorystycznie),
 • warto założyć jakieś dodatki, które zawsze uatrakcyjniają zdjęcia i nadadzą indywidualny charakter (kolczyki, pierścionki, zegarek, apaszka, chustka pod szyję, naszyjnik, łańcuszek, bransoletka. itp.); można zabrać ze sobą więcej rzeczy i podczas sesji wspólnie ustalimy co będziemy stosować.