PaulaGracja

ROYAL SHOTS

Formentera – plażowanie

Nie ma jak bliskość pięknej piaszczystej plaży, ciepła lazurowa woda, długie płycizny i chilloutowe klimaty. Formentera – mała niezwykła wyspa (długość 18 km, a szerokość w najmniejszym miejscu 2 km), na której nie ma dużych miejscowości, przytłaczających hoteli i przesadnej infrastruktury turystycznej. Wybrałam ją na wakacje z dzieckiem, ze względu na położenie w Europie i urokliwe miejsca z dala od tłumów. Celem urlopu był relaks na plażach, a zwiedzanie wyspy ograniczyliśmy do kąpieli morskich w różnych częściach wyspy. Nie ma tam lotniska, trzeba na nią przypłynąć statkiem z Ibizy. Wszędzie jest blisko i można wyspę zwiedzać rowerem, skuterem lub skorzystać z przejazdów autobusowych. Jak się jest z dzieckiem można również wypożyczyć samochód (zwiedzając wyspę w ciągu dnia można zrobić np. aż 40 km – odległości są jednak na prawdę malutkie:).

Platja de Mitjorn

Nie wszędzie na wyspie jest jednak pusto. Plaże od strony północnej w pobliżu portu La Savina są oblegane przez jednodniowych plażowiczów z Ibizy. My zdecydowaliśmy się na spokojne miejsce na południowym wybrzeżu, przy Plataja de Mitjorn, która jest najdłuższą piaszczystą plażą (około 3,5 km) i przy której mieścił się kilka hoteli i kilka innych małych miejsc noclegowych, schowanych wśród drzew. Dzięki temu na plaży nie było dużo turystów. Mankamentem, dla niektórych rodziców mogą być nudyści którzy się pojawiają (ale to chyba element wszystkich spokojnych plaż Balearów). Mieszkaliśmy w wygodnym hotelu (Hotel  Formentera Playa) z miła obsługą,  pysznym jedzeniem (nawet przygotowali dla nas pieczywo i makaron bezglutenowy na życzenie) i położeniem przy samej plaży (dosłownie kilka schodów). To przekonujące argumenty jak się jest z dzieckiem:). Hotel leży w pobliżu małej turystycznej miejscowości Es Ca Mari, ale ani razu nie mieliśmy potrzeby do niej pójść. Nasze życie toczyło się w pobliżu hotelu i na plażach. Idąc wzdłuż brzegu morza na wschód można dojść Platja S’Arsenal – plaży z dużymi płyciznami.

formentera_opinie_01
formentera_opinie_02
formentera_opinie_03
formentera_opinie_04

Ses Platgetes

Klimatyczne małe plaże wciśnięte w skaliste nabrzeże z długimi płyciznami, w pobliżu niewielkiego portu rybackiego El Calo de Sant Augusti. Piasek na plaży miał różowe drobne kamyczki, a woda w małych zatoczkach była bardzo ciepła. Nie ma jak opalanie w wodzie:)

formentera_opinie_05
formentera_opinie_06
formentera_opinie_07
formentera_opinie_08
formentera_opinie_09
formentera_opinie_10

El Calo de Sant Augusti

Na wyspie nie ma za wiele miejscowości. Miejscowości są klimatyczne i malutkie, domki białe z ceglastą dachówką. Na wyspie jest zaledwie kilka większych hoteli. Architektura wtopiona jest w krajobraz wyspy.

formentera_opinie_11

Far de la Mola

Na wschodnim krańcu wyspy na Punta de SaRuda znajduje się latarnia morska. Znajduje się na wysokim skalistym klifie. Można tam przyglądać się  latającym ptakom, zamieszkującym skały. Poza latarnią, pomnikiem i kawiarnią nic tam nie ma.

formentera_opinie_12

Es Mirador

Przy drodze znajduje się tu punkt widokowy, z którego można podziwiać wyspę.

formentera_opinie_13
formentera_opinie_14

Platja des Pujolos

Położona przy turystycznej tętniącej życiem miejscowości Es Pujols. Plaża ma około 700 metrów z urozmaicona linią brzegową.

formentera_opinie_15
formentera_opinie_16

Ses Salines

Rajskie plaże północnego półwyspu wyspy. W sezonie oblegane przez turystów na lądzie i na wodzie. Piękne widoki, duże płycizny piaszczyste plaże. Półwysep należny do Parku Przyrodniczego Ses Salines, obejmującego także fragmenty Ibizy i inne mniejsze wyspy. Znajdują się tu przepiękne plaże Platja de Llevant, Platja de ses Illetes. Można jednocześnie przebywać od strony zachodniej i wschodniej Formentery :). Z półwyspu można przejść w pław lub przepłynąć łódka do pobliskiej wysepki S’Espalmador.

formentera_opinie_17
formentera_opinie_18
formentera_opinie_19
formentera_opinie_20

Formentera – naturalna i jak na Europę nadal dosyć dzika wyspa:)

Czasami przejeżdża się wiele kilometrów i zwiedza, czasami można zatrzymać się w jednym miejscu na dłużej i odczuć to czego w biegu się nie poczuje. Spędziłam tam 8 dni a miałam wrażenie, że byłam tam długo i nadal chciałam tam zostać.

Wakacje z dziećmi nie muszą być męczące:)
Wakacje na Formenterze można zorganizować sobie samemu lub kupić gotową wycieczkę w biurze podróży Tui lub Itaka (warto wybrać last minute, bo bywają nawet 49% taniej).

To co napisałam i pokazałam to mała część wśród moich zdjęć i wspomnień. Zapraszam do pozostawienia komentarzy oraz swoich wrażeń z Formnetery i nie tylko.

dodaj komentarz

autor: Joanna

data: 2016-05-06 11:31:19

We wrześniu wybieram się na Formentere, może polecisz jakiś hotel?

autor: paulagracja

data: 2015-08-18 07:58:14

To miejsce dla tych, którzy chcą spędzić czas na pięknych piaszczystych plażach, bez zwiedzania w upalne dni. Mi było żal po 8 dniach odjeżdżać:)

autor: Marek

data: 2015-08-18 07:55:34

Zastanawiam się czy na cały urlop samo plażowanie mi wystarczy, chciałbym coś pozwiedzać.