PaulaGracja

ROYAL SHOTS

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej

Przy okazji pobytu na Mazowszu postanowiliśmy odwiedzić różne malownicze miejsca. Jednym z nich był prywatny skansen w Nowej Suchej. Był czynny tylko do 15:00 i mimo że przyjechaliśmy kilka minut przed trzecią, udało nam się zwiedzić wnętrza barokowego dworu i zostać na terenie dłużej. Wśród bujnej zieleni położony jest modrzewiowy dwór wzniesiony w 1743 roku przez Ignacego Cieszkowskiego kasztelana litewskiego oraz różne stare zabudowania drewniane przeniesione z okolic.

Widok od strony wjazdowej na Dwór Cieszkowskich
skansen_sucha_26
skansen_sucha_25

Widok od strony ogrodu na Dwór Cieszkowskich
skansen_sucha_15

Obecni właściciele Maria i Marek Kwiatkowscy przywrócili do życia Dwór Cieszkowskich. Wnętrza wyglądają jakby ktoś tam mieszkał, dużo pamiątek, obrazów, rysunków i przedmiotów sztuki użytkowej. Właściciele w dworku mają swoje sypialnie, w których czasami nocują.
skansen_sucha_05 skansen_sucha_03

W jednym z mniejszych dworków na terenie skansenu spotkaliśmy rodzinę Berkanow, która spędzała tam wakacje. Nazwa tego miejskiego dworku z połowy XIX wieku pochodzi od nazwiska właścicieli i nazywa się Berkanówka.
skansen_sucha_12

Dwór klasycystyczny z 1825 roku
skansen_sucha_11

Stajnia i kuźnia z wozownią
skansen_sucha_08

Oficyna dworska
skansen_sucha_07

Organistówka z około połowy XIX wieku
skansen_sucha_16 skansen_sucha_17
skansen_sucha_18

Na polanach przy chatach można spotkać trzy wolnobiegające konie. Na zdjęciach widoczne są: stodoła z około 1900 roku, Maneż z końca XIX wieku, Wikarówka z 1840 roku oraz dwie chałupy z około 1860 roku i 1888 roku. Konie chętnie przybiegły do nas, ale były troszkę zawiedzione jak nic nie dostały i wróciły do jedzenia trawy.
skansen_sucha_19 skansen_sucha_20 skansen_sucha_21 skansen_sucha_23 skansen_sucha_22 skansen_sucha_24

W narożniku ogrodzenia muzeum znajduje się drewniana kapliczka.
skansen_sucha_31

Plebania z 1900 roku położona na zarośniętym trawami terenie.
skansen_sucha_27

Przy dziedzińcu, na którym miesi się aktualnie parking muzeum znajdują się: Karczma Plebańska z około 1900 roku, Dworek Miejscki z około 1850 roku (po prawej od wjazdu) i spichlerz z połowy XX wieku (po lewej od wjazdu).
skansen_sucha_28 skansen_sucha_29 skansen_sucha_30

Podczas naszego pobytu w Nowej Suchej pogoda była bardzo zmienna, było słońce, chmury, deszcz i słychać było nadciągającą burzę. Widać to na zdjęciach w zmieniającym się niebie. Zdjęcia zostały wykonany reportersko nieprofesjonalną lustrzanką (taką zazwyczaj zabieram na wycieczki, aby nie nosić zbyt wielu kilogramów).
Więcej informacji o muzeum można przeczytać na stronie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej.

Zapraszam do komentarzy i dzielenia się informacjami o takich miejscach.

dodaj komentarz

autor: paulagracja

data: 2015-08-12 09:26:19

Myślę, że warto zobaczyć. Można podejść też do koni, które biegają swobodnie po całym terenie.

autor: Marta Nowak

data: 2015-08-12 09:20:29

Czasami bywam w tamtych okolicach, ale w skansenie nie byłam. Może uda mi się wybrać następnym razem:)